Kiss Zoltán: Horváth Kázmér Mohácsa – konferencia-előadás (videó)
2024.03.01.Erdős Zoltán: Egy fél életmű. Szabó Pál Zoltán történet-földrajzi koncepciója – konferencia-előadás (videó)
2024.03.03.Egyesületünk 2024. január 17-én, Pillanatképek Baranya megye helytörténetéből (IV.) címmel helyismereti konferenciát rendezett Pécsett, a Pannon Magyar Házban. A találkozó harmadik előadását Pintér László könyvtáros, nyugalmazott könyvtárigazgató tartotta.
Összefoglaló:
Pécsett sem a második világháború, sem 1956 szinte semennyi időre nem tudta megszakítani a mindig színvonalas, országos hírű művészeti, irodalmi lapkiadást. Az egészben pedig részt vett alakítóként, szerkesztőként, „minőségellenőrként” Csorba Győző. Amint ő mondja: „Amikor a »pártom« alakított, vagy akart alakítani egy újabb irodalmi életet, mindig az elsők között voltam, akiket beidéztek.” Ez a két gondolat adja az előadás ívét.
1945 elején ugyan a háborús állapot miatt rövid ideig szünetelt a Sorsunk, de Csorba Győző már 1945 kora őszén kiadja az Ív című lapot, egy éppen egyíves kiadványra elegendő, szerencsésen hozzájutott papíron. Ennek történetét egy Csorba-emlékezéssel mutatom be. Az Ívnek csak egyetlen száma jelent meg, ahogyan Tüskés Tibor írta róla: „Az első és egyetlen.” Hiszen már 1945-ben újra jelentkezett a Sorsunk is; ezt az eseményt szintén Csorba szavaival idézem meg.
A Sorsunk 1948 áprilisában a lehetetlenné váló politikai helyzetben végleg megszűnt. De különféle okok miatt már addig is lassan kimaradt a pécsi irodalmi életből a Sorsunk szerkesztőinek legjelentősebb tagjai közül Kopányi János, Bárdosi Németh János és Várkonyi Nándor, vagy ahogyan nevezik: Pécs szent öregje.
A Sorsunk megszűnése után a két Dunántúl indulása következik. Az első Dunántúl három száma 1949-ben, Katkó István szerkesztésében jelent meg. A második Dunántúl Szántó Tibor szerkesztősége alatt, 1952-ben indult. Csorba emlékezései esetükben is fontos részét képezik a témának. Említésre kerül a Sorsunk utolsó számának története, továbbá a Jelenkor története is 1958 októberében történt indulásától kezdve Mészáros Ferenc (1958–1959), Tüskés Tibor (1960–1964) és Szederkényi Ervin (1964–1987) korszaka alatt.
Az előadás részét képezi a Jelenkor 20 éves évfordulójára kiadott érem, valamint a Sorsunk két formátumának és az Ívnek a bemutatása, PowerPoint-kivetítéssel és eredeti példányokkal is.