
Pillanatképek Baranya vármegye helytörténetéből (VII.)
2025.03.14.
Wéber Adrienn: Dualizmus kori ásatások Baranya vármegyében – konferencia-előadás (videó)
2025.03.15.Egyesületünk 2025. február 19-én, Pillanatképek Baranya vármegye helytörténetéből (VII.) címmel helyismereti konferenciát rendezett Pécsett, a Megyeháza Széchenyi téri épületében. A találkozó első előadását Szalánczi Krisztián történész tartotta.
Összefoglaló:
A ma Jókai térként ismert terület története régre nyúlik vissza. Pécs 1686-os visszafoglalása idején mohamedán imahely, illetve egy török bazár állhatott a helyén, amelyek azonban az ostrom folyamán, vagy azt követően elpusztultak, megszűntek. Az 1700-as évek nagyobbik részében a helyszínen hal- és húsárusítóhely működött, illetve az akkor még önállóan létező, de ma már a Jókai térhez tartozó Schmidtgassén („Kovácsok utcája”) több iparoscsalád is lakott, akik között aranyművesek és kovácsok is akadtak. A területet az 1700-as évek végétől kezdték „Kispiacként”, illetve „Kis térként” emlegetni. Végül 1893-ban, Jókai Mór pécsi díszpolgárrá avatásakor keresztelték át Jókai térre.
A téren több műemlék, illetve műemlék jellegű épület is található, amelyek közül a legnevezetesebb az úgynevezett Elefántos ház, amely az 1700-as évekre visszanyúló története folyamán működött péküzemként, vendéglőként, alkalmi színházként és fűszerkereskedésként is. A ház cégére a homlokzatán mintegy másfél évszázada díszelgő bádogelefánt, amely egyben a tér ikonikus „címerállatának” is tekinthető.