Előkészületben: Korhelyek, garázdák és más lókötők Pécsett és Baranyában a boldog békeidőkben (1867–1914)
2023.03.10.Pucz Péter: A Dunántúli Napló sajtóarchívuma – Helytörténeti gyűjtemények, sajtóarchívumok Pécsett (III.) (videó)
2023.03.14.A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület Helytörténeti gyűjtemények, sajtóarchívumok Pécsett című online előadás-sorozatának második részében Erdős Zoltán történész a pécsi Csorba Győző Könyvtár Helyismereti Gyűjteményét mutatja be az érdeklődők számára.
A videó második felében Erdős Zoltán és Pucz Péter újságíró folytatnak beszélgetést a témában.
A Csorba Győző Könyvtár Helyismereti Gyűjteményének gyűjtőkörébe minden olyan mű beletartozik, amely a tematika, a szerző vagy a kiadás helye szerint a baranyai régióhoz köthető. Az archívum könyvállománya jelenleg mintegy 16 ezer kötetből áll – ezek közül a legrégebbi Telegdi Miklós címzetes pécsi püspök 1577-ből származó prédikációs könyve –, de a kutatók a Baranyában megjelenő, illetve valaha megjelent napi- és hetilapokat, folyóiratokat is megtalálhatják itt, alkalmasint akár a 19. század második feléig visszamenőleg is.
A fentiek mellett rengeteg aprónyomtatvány is a gyűjtemény részét képezi, így a helyismereti részlegen például képeslapokat, plakátokat, gyászjelentéseket is tanulmányozhatnak az érdeklődők. A dokumentumállomány fokozottan védett, ezért kölcsönzésre nincs lehetőség – de a helyszíni kutatás bármely beiratkozott olvasó számára lehetséges. Az iratok jelentős része fizikailag is megtekinthető, lapozható, de léteznek olyan anyagok is, amelyek mikrofilmen vagy számítógépen kutathatóak.
Helytörténeti gyűjtemények, sajtóarchívumok Pécsett (II.) A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület online helyismereti előadás-sorozata. Pécs, 2023.
Az előadás-sorozat megvalósítását a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Nemzeti Együttműködési Alap Támogatási Program 2022 pályázat „civil szervezetek szakmai programjának megvalósítására és működésének biztosítására” kiírt alprogramja révén támogatta.