A leégett malom (1896)
2022.09.04.A Tettye és a Havihegyi kápolna 1938 telén
2022.09.08.HORVÁTH L. Balázs – PUCZ Péter – SZALÁNCZI Krisztián (szerk.): Mozaikok a pécsi sportélet első világháború előtti történetéből. Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület, Pécs, 2022. ISBN: 978-615-01-5163-2.
A Mozaikok a pécsi sportélet első világháború előtti történetéből (1877–1914) című kiadvány 2022 júniusában jelent meg Pécsett, a Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület kiadásában. A kötet szerkesztői, Horváth L. Balázs, Pucz Péter és Szalánczi Krisztián korabeli újságcikkek közlése révén az első világháborút megelőző időszakba vezetik vissza az olvasókat, részleteket villantva fel a baranyai megyeszékhely sportmúltjának hőskorából. Pucz Péter újságíró és Szalánczi Krisztián történész korábban több helytörténeti jellegű mű megvalósításában is közreműködött: ezek közé tartozik a Pécsi Vasutas Sportkör megalakulásának százéves évfordulójára készült, összefoglaló munka, amely Az első vágányon cím alatt jelent meg 2019-ben,[1] továbbá a 75 éves PVSK férfikosárlabda-szakosztálya elnevezésű, 2020-ban elkészült sportkönyv is.[2] Jelen válogatás pályázati forrásból, a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg, a Városi Civil Alap pályázat „civil közösségi tevékenységek és támogatása” elnevezésű alprogram keretén belül. A kiadvány nyomtatásban és elektronikus formátumban (ePub)[3] egyaránt megjelent.
Ami a könyv borítóját illeti, előlapján egy 1911-ből származó képeslap szerepel, amely Pécs közismert helyszínét, a balokányi tavat ábrázolja, amelyen csónakázók szelik a vizet. A kép nem egy klasszikus sporteseményt, hanem sokkal inkább szabadidős tevékenységet ábrázol, így első pillantásra talán furcsának tűnhet, hogy miért éppen erre az ábrára esett a szerkesztők választása – a kötet előszavából azonban kiderül az ok. A pécsi sportélet legkorábbi kezdetei ugyanis a Balokányhoz köthetőek, amely már az 1830-as évek második felében a városi polgárság kedvelt fürdőhelyévé vált, annak ellenére is, hogy a helyi hatóságok kezdetben nem nézték jó szemmel az ilyen jellegű, szórakozás céljából űzött tevékenységet. Ezen a helyen létesült az első pécsi úszóiskola is, maga a helyszín pedig strandfürdőként később is rendkívül jelentős szerepet játszott a baranyai megyeszékhely életében.
A hátoldali borítón a szerkesztőgárda két tagjáról láthatunk egy közös, könyvtári fotót, továbbá egy összefoglalást a tartalomról, amelyben a szerzők kitérnek néhány kutatási érdekességekre – például arra, hogy a korabeli újságcikkek nyelvezete napjainkban kuriózumként hat, „a sporttal kapcsolatos mai szakkifejezések közül [ugyanis] még nem mindegyiknek volt szabatos magyar megfelelője”.
Érdemes külön kitérni a borítóbelsőn található szövegekre is, ezek ugyanis visszaadják a könyvben olvasható tartalom lényegét. Az első egy korabeli pécsi futballmérkőzésről (ahogyan az eredetiben írják: „Football-match”) beszámoló tudósítás, amelyet a Pécsi Atlétikai Club együttese játszott a Horvatski Sokol gárdájával, 1900-ban. A második pedig egy, a „boldog békeidők” végét jelző közlemény, amely 1914. július 28-án, azaz a Szerbiának küldött hadüzenet és egyben az első világháború kitörésének napján jelent meg a Pécsi Naplóban. Ez utóbbi sajtóhír egy országos atlétikai verseny elmaradásáról számol be, amelyet a városban rendeztek volna meg, a rendezőség azonban, „tekintettel az izgatott kedélyállapotokra”, végül a torna lefújása mellett döntött. A szerzők kutatásai alapján minden valószínűség szerint ez volt az utolsó, sporttal összefüggő híradás, amely a nagy háború kitörését megelőzően a pécsi újságokban megjelent.
(A teljes könyvismertető terveink szerint következő kiadványunk végén, nyomtatott formában fog megjelenni. Ezt követően honlapunkon is teljes egészében közzé fogjuk tenni.)
[1] MARTON Ferenc – NYILAS László – PUCZ Péter – SZALÁNCZI Krisztián – SZŰCS Zsolt: Az első vágányon. Avagy egy évszázada a pályán a PVSK. Pécsi Vasutas Sportkör, Pécs, 2019.
[2] HORVÁTH László – PUCZ Péter – SZAKÁCS Miklós – SZALÁNCZI Krisztián: 75 éves a PVSK férfikosárlabda-szakosztálya. Partners Pécs Kft., Pécs, 2020.
[3] HORVÁTH L. Balázs – PUCZ Péter – SZALÁNCZI Krisztián (szerk.): Mozaikok a pécsi sportélet első világháború előtti történetéből (1877–1914). Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület, Pécs, 2022. ISBN: 978-615-01-5164-9.