Helyismereti konferencia: Pillanatképek Baranya megye helytörténetéből (I.)
2022.09.09.Horváth L. Balázs – Pucz Péter – Szalánczi Krisztián (szerk.): Mozaikok a pécsi sportélet első világháború előtti történetéből (1877–1914) – elektronikus kiadás (ePub)
2022.09.15.Helyismereti konferenciánk első előadója Fűkő Béla, aki Kigyós Sándor szobrászművész baranyai munkásságát eleveníti fel az érdeklődők számára.
„Fűkő Bélának hívnak, jelenleg Kigyós Sándor fiatalon elhunyt szobrászművész műtermében dolgozom, közvetlenül a Zengő lábánál, Pécsváradon. Az itt töltött órák, napok, évek, melyeket a megélhetésre fordított időből csentem el, megajándékoztak a szabadság mámorával és az alkotás magányával. Úgy gondolom, az itt szerzett tapasztalatok jelentősége nem kevés, visszaadta a hitemet, nagy szellemként táplált, mikor a «gőgös szakma» kivetett. Az ősember megtalálta a tüzet, most melegszik.”
(Fűkő Béla: Naplórészlet. Pécs, 2002. október 20.)
Kigyós Sándor 1943-ban született Debrecenben. Intellektuális érzékenysége mindvégig eleve elrendelt életútjának kikötőihez vezérelte az alkotót. Így lett a Vegyipari Technikum diákjából, akit a természettudomány rendje érdekelt eleinte, majdnem zenész, aki mindeközben zenei tehetségének kibontakoztatásával ellensúlyozta nem túl sok örömet adó középiskolai éveit. Mindezek után lett népművelő és könyvtáros, majd középiskolai magyar nyelv és irodalom tanár.
A poétika iránt érdeklődő szobrásznak szeretnék emléket állítani előadásommal. Formavilágát olyan események határozták meg, melyek természeti, olykor technológiai erők jelenlétének egyetlen villanásnyinak mondható pillanatát ragadják meg a legtöbb esetben: a kő matériájában. Azt gondolom, ösztönösen a pillanat megragadásának költészetéhez értett a legjobban. Előadás-sorozatom első része egy olyan alkotóról szól, aki hitte, hogy a világmindenség belesűríthető egy szoborba.
A konferencia helyszíne: 7621 Pécs, Lyceum utca 1.
Időpont: 2022.09.19. (hétfő), 17.00 óra