A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület publikációs listája
2021.12.28.Hét évtizede a pécsi futballszínpadon – egyesületünk alelnöke, Pucz Péter sporttörténeti konferencia-előadása (Pécs, 2021. máj. 21.)
2022.01.03.Egyesületünk következő kiadványa, amelynek megjelenése 2022 tavaszára várható, s amely a Baranyai sportpályák elfeledett hősei című sporttörténeti sorozatunk első részeként készül, Bérczes – születési nevén Bendekovics – András labdarúgó életét és pályafutását mutatja be, kitérve a sportember származására és családja történetére is.
Bérczes András neve napjainkban feltehetően még a baranyai megyeszékhelyen élők számára sem mond túlságosan sokat, pedig személyében a két világháború közötti időszak egyik, ha nem a legkiválóbb pécsi futballistáját tisztelhetjük, aki a magyar olimpiai válogatott tagjaként az 1936-os berlini ötkarikás játékokon is pályára lépett.
Habár szinte egész élete Pécs városához kötötte, s klubsikereit is a helyi vasutas együttes, a PVSK színeiben érte el, nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a származást tekintve elsősorban horvát etnikumú felmenőkkel rendelkező Bérczes egy Oláhciklény nevű apró, akkoriban Vas vármegye Felsőőri járásához tartozó községben látta meg a napvilágot 1909-ben.
Szülőfaluját – ahonnan a későbbi gólgyáros családja az első világháború folyamán költözött el – a fentebb említett néven már hiába keresnénk a térképeken, még pedig két okból. Egyfelől azért, mert a Trianon idején elcsatolásra ítélt nyugat-magyarországi területek többségével egyetemben Ausztriához került, s attól kezdve német nevén, Spitzzickenként tüntették fel, másfelől pedig, mert 1971-ben a korábban önálló település közigazgatásilag a közeli Vasvörösvár (Rotenturm an der Pinka) részévé vált.
Mindenesetre Oláhciklény megkerülhetetlen tényező Bérczes András családjának múltját illetően, hiszen a források tanúsága szerint felmenői a 19. század folyamán szinte mindannyian a túlnyomórészt horvát eredetű famíliák által benépesített faluban éltek – sőt, valószínűsíthetően már évszázadokkal azt megelőzően is, csakhogy ezt anyakönyvekkel alátámasztani minden kétséget kizáróan már nem lehetséges.
A fentiek alapján tehát Bérczesre egyszerre tekinthetünk baranyai és Vas megyei – pontosabban utóbbi esetben onnan elszármazott – olimpikonként, s feltehetően nem tévedünk, ha azt mondjuk, az egyetlen oláhciklényi születésű személlyel állunk szemben, aki valaha is ötkarikás játékokon szerepelt.
A kép forrása: Marton Ferenc – Nyilas László – Pucz Péter – Szalánczi Krisztián – Szűcs Zsolt: Az első vágányon. Avagy egy évszázada a pályán a PVSK. Pécsi Vasutas Sportkör, Pécs, 2019. 414.