Pintér László: Holtak, akik alkotásaikkal élni segítenek – konferencia-előadás (videó)
2025.01.31.Gál András: Dr. Buday László pécsi statisztikus – konferencia-előadás (videó)
2025.02.03.Egyesületünk 2024. december 4-én, Pillanatképek Baranya vármegye helytörténetéből (VI.) címmel helyismereti konferenciát rendezett Pécsett, a Megyeháza Széchenyi téri épületében. A találkozó harmadik előadását Erdős Zoltán történész tartotta.
Összefoglaló:
Magától értetődik, hogy a történészek nem kizárólag szöveges forrásokra támaszkodhatnak, hanem sok esetben különböző képek, dokumentumok is a rendelkezésükre állnak a kutatómunka során. Egy egykorú helyszínrajz segítségünkre lehet a csatahely lokalizációjában, egy térkép alapján rekonstruálható az adott térség településhálózata, egy fotó pedig megannyi politikai esemény lefolyására, résztvevőire vonatkozólag nyújt pótolhatatlan adatokat.
De hogyan válhat történeti forrássá egy tájkép, egy portré vagy egy csendélet? Ezek az alkotások a történeti identitás és az emlékezettörténet páratlan forrásait jelentik. Az előadás során arra teszek kísérletet, hogy három dél-baranyai festőművész, Simon Béla, Haraszti Pál és Virányi Endre néhány alkotása segítségével hívjam fel a figyelmet erre a mindeddig méltatlanul mellőzött forrástípusra. Egy új kutatási program előhangjaként módszertani felvetéseket fogalmazok meg Simon, Haraszti és Virányi festményeinek értelmezéséhez, tágabb történeti kontextusba ágyazva. Ezek alapján amellett érvelek, hogy a helyi alkotók, kismesterek életművének, az egyes alkotások közegének módszeres feltárása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy megértsük a lokális identitás mintázatait, szerveződését és működését.