A pécsi Széchenyi tér a 19. század végén
2023.11.21.Ismert pécsi helyszínek, terek, épületek. II. rész: Kossuth tér
2023.11.28.A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület Ismert pécsi helyszínek, terek, épületek című videósorozatának második részében a Kossuth tér történetét mutatjuk be.
A terület írott históriája az 1720-as évekbe nyúlik vissza, amikor a déli városfal közelében található környéket még a nem túlságosan hízelgő „Disznózug” („Sauwinkel”) néven emlegették a korabeli dokumentumokban.
Később, a 19. század elején már Pálosok utcájaként hivatkoztak a helyszínre, ahol évtizedekkel később, az 1860-as években egy városi piac létesült. Ezt követően rövid ideig Új térként hivatkoztak rá, 1865-ben azonban Baranya vármegye akkor főispáni helytartója, Majláth György után a Majláth tér nevet kapta.
A tér, amelynek ikonikus jelképe az 1908-ban felállított Kossuth-szobor, jelenlegi nevét 1947 óta viseli. Keleti részén áll – ha hivatalosan nézzük, talán már nem a téren, bár közkeletűen ahhoz szokás társítani – az 1869-ben átadott zsinagóga épülete, délen pedig – nagyjából az egykori városfal vonalában – az 1976 őszén megnyílt Konzum Áruház.
Ismert pécsi helyszínek, terek, épületek (II.) A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület videósorozata.
A videó készítését a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Városi Civil Alap 2022 pályázat keretén belül támogatta.