A pécsi Széchenyi tér az 1980-as években, korabeli képeslapon
2023.10.11.Szalánczi Krisztián – Kiss Zoltán – Farkas Ákos: A bissei kisgazda, aki Magyarország miniszterelnöke lett. Nagy Ferenc (1903–1979) családtörténete és életének baranyai vonatkozásai
2023.10.15.Megjelent egyesületünk legújabb helytörténeti kiadványa, amely az 1946–1947 közötti magyar kormányfő, Nagy Ferenc életének baranyai vonatkozásaival foglalkozik.
Nagy Ferenc volt az első parasztszármazású politikus, aki Magyarország miniszterelnöki székébe emelkedett. Egy kis dél-dunántúli faluban, Bissén született; máig ő az egyetlen Baranyából induló kormányfője hazánknak.
A korábbiakban jó néhány – ha nagyszámúnak talán nem is mondható – életrajz keletkezett róla, amelyek középpontjában az 1945–1947 közötti periódus, politikai karrierjének csúcsa állt. Az így megrajzolt pályaívnek az emigrációs időszak is szerves részét képezte, és a viszonylag tömören összefoglalt baranyai évek sem okoztak komolyabb hiányérzetet az olvasókban.
Az eddigiekkel szemben szándékosan mozaikszerű életrajzi kötettel állunk az érdeklődők elé, s az államférfi helyett sokkal inkább a bissei kisgazda alakját idézzük fel. Ebből kifolyólag főként azokat a forrásokat engedjük szóhoz, amelyek az egykori miniszterelnököt Baranyához kapcsolják. Töredékes lesz tehát a mű, mint ahogyan töredékes az emlékezet is – nem akarjuk poétikai eszközökkel hézagtalan egésszé varázsolni a történetet.
Először adunk közre részletes családfát – amely a kutatási eredmények alapján egyébként harmonizál a kiadvány főszereplőjének visszaemlékezéseivel. Szinte minden, a családi mitológiában jelentősnek gondolt, megőrzésre érdemes emlék, amelyet Nagy Ferenc papírra vetett, igazolható az anyakönyvekben szereplő adatok alapján.
Bepillantunk az őt nevelő család és korábbi felmenői életébe, érintjük a küzdelmes hétköznapokat, a paraszti élet nehézségeit. Bemutatjuk a felemelkedés, a nyilvánosság felé vezető lépcsőfokokat: Nagy Ferenc mint újságíró és pártszervező lép elénk. Ez a korszak egyben a Független Kisgazdapárt létrejöttének folyamata is, kemény politikai viták közepette.
A választási küzdelmekben megerősödő mozgalom emelkedése az 1930-as években folyamatos volt, de a világháborúban elszenvedett kudarc kellett ahhoz, hogy a kisgazdák országvezető szerephez juthassanak. A vereségből viszont az a világpolitikai konstelláció is következett, amely végül a miniszterelnök emigrálásához, majd a párt széteséséhez vezetett.
Nagy Ferenc a száműzetésben, az amerikai egyesült államokbeli Herndonban is folytatta tevékeny életét – megható, hogy mennyire fontosak maradtak számára a bissei gyökerek, amelyekről e könyvecske is igyekszik beszámolni.
A kötet szerzői:
Szalánczi Krisztián (történész)
Kiss Zoltán (könyvtáros)
Farkas Ákos (politológus)
A kötet kiadását a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Városi Civil Alap 2022 pályázat „civil közösségi tevékenységek és feltételeinek támogatása” című alprogram keretén belül támogatta.
A kiadvány elkészítéséhez felbecsülhetetlen értékű szakmai segítséget nyújtottak a Nagy Ferenc Miniszterelnök Kutatócsoport tagjai, továbbá a Családfaállítók vállalkozás munkatársai, akiknek a közreműködését ezúton is köszönjük!