A Barbakán a pécsi Püspöki Palotával 1985 körül, korabeli képeslapon
2023.10.05.A pécsi Széchenyi tér az 1980-as években, korabeli képeslapon
2023.10.11.Nagy Ferenc, Magyarország 1946–1947 közötti miniszterelnöke százhúsz esztendővel ezelőtt, 1903. október 8-án született a Baranya vármegyei Bisse községben. Az egyik legkalandosabb életű magyar kormányfőt tisztelhetjük a személyében, aki bissei kisgazdából vált előbb újságíróvá, majd politikussá – karrierje csúcspontján pedig az ország vezetőjévé. A német Gestapo 1944-ben börtönbe vetette, a magyarországi kommunisták pedig 1947-ben a kisfiával zsarolták meg, s lemondásra, száműzetésbe kényszerítették. Így végül hazájától távol, az óceán túlpartján fejezte be az életét.
Jelen kötet elsősorban Nagy Ferenc származására, életének baranyai vonatkozásaira, valamint szülőfaluja történetére helyezi a hangsúlyt. A névadó ágon a miniszterelnök felmenői emberemlékezet óta a Tenkes-hegy lábánál fekvő Bissén éltek. Olyan helyen, amelynek földművesekből álló lakossága régi időktől fogva zárt közösséget alkotott, s amelyet télvíz idején még a 20. század első felében is csupán bajosan lehetett megközelíteni. Ősei mindannyian parasztemberek voltak, akik a földből éltek; magas méltóságot soha egyikük sem viselt. Életük egyes részletei, amelyek az anyakönyvek megsárgult lapjain szereplő bejegyzések, valamint Nagy Ferenc visszaemlékezései révén elevenednek meg előttünk, rendkívül érdekesek, tanulságosak. Itáliában szolgált veterán hadfi, rablóbandába beállt, tömlöcben elhunyt férfi miatt megözvegyült, majd újraházasodott dédnagyanya, a templomi harangozót elnáspángoló nagyapa egyaránt akad közöttük.
Emberi számítás szerint elődeihez hasonlóan Nagy Ferencnek is a szülőfalujában, kisbirtokos földművesként kellett volna leélnie az életét. A bissei gazdalegény azonban a napi munkák mellett is folyamatosan képezte magát, olvasott, gyarapította szellemi tudását. Így indult el azon az úton, amely már-már népmesébe illő fordulatokkal a miniszterelnöki székig vezette. Valójában persze szó sincs klasszikus tündérmeséről, boldog végkifejlettel. Hiszen a kormányfői tisztség megszerzésére csupán az elveszített második világháborút követően nyílt módja, későbbi lemondását pedig a keserű száműzetés követte.
A kiadvány elektronikus formában előreláthatóan a jövő hét folyamán jelenik meg honlapunkon, valamint Facebook- és Instagram-oldalunkon. A nyomtatott változat október második felében válik elérhetővé.
A kötet szerzői:
Szalánczi Krisztián (történész)
Kiss Zoltán (könyvtáros)
Farkas Ákos (politológus)
A kötet kiadását a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Városi Civil Alap 2022 pályázat „civil közösségi tevékenységek és feltételeinek támogatása” című alprogram keretén belül támogatta.
A kiadvány elkészítéséhez felbecsülhetetlen értékű szakmai segítséget nyújtottak a Nagy Ferenc Miniszterelnök Kutatócsoport tagjai, továbbá a Családfaállítók vállalkozás munkatársai, akiknek a közreműködését ezúton is köszönjük!