Busók a címlapon. A mohácsi poklada száz esztendeje a sajtó hasábjain (1923–2023) – könyvbemutató
2024.02.06.A pécsváradi Kossuth-szobor 1924 körül
2024.02.12.Megjelenés alatt áll egyesületünk legújabb helytörténeti kiadványa, amely előreláthatóan február 13-án jelenik meg honlapunkon, valamint Facebook- és Instagram-oldalunkon.
A kötet a legutóbbi száz év busójárásaiból villant fel epizódokat, elsősorban újsághírek közlése révén. A tudósítások segítségével az olvasók megismerhetik az ijesztő kinézetű maskarásairól híressé vált mohácsi farsang elmúlt évszázadának történetét, s bepillantást nyerhetnek abba, hogyan is zajlottak a télűző ünnepségek az első világháború utáni időszaktól kezdve a Duna-parti településen.
A képgalériával kiegészített könyv egy történeti összefoglalót is tartalmaz, amely – a lehetőségek határán belül – a busójárás régebbi múltját, létrejöttének okait, továbbá a hagyomány szerves részét képező „törökűző” legenda kialakulásának körülményeit igyekszik bemutatni. A kiadvány elektronikus formában (pdf, ePub), minden érdeklődő számára hozzáférhető módon jelenik meg.
A mű könyvbemutatójára 2024. február 16-án, 17.00–20.00 között kerül sor Mohácson, a Mohácsi Jenő Városi Könyvtárban. A részletes program egyesületünk honlapján, az alábbi linken érhető el:
A kiadvány szerkesztői:
Szalánczi Krisztián (történész)
Pucz Péter (újságíró)
Farkasné Samu Mónika (kutató)
A kötet kiadását az Agrárminisztérium és a Hungarikum Bizottság a nemzeti értékek és hungarikumok népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására kiírt HUNG-2023 kódjelű pályázat keretében támogatta.
A kiadvány elkészítéséhez felbecsülhetetlen értékű szakmai segítséget nyújtottak a Csorba Győző Könyvtár Helyismereti Gyűjteményének munkatársai, akiknek a közreműködését ezúton is köszönjük!