A bissei kisgazda, aki Magyarország miniszterelnöke lett. Nagy Ferenc (1903–1979) családtörténete és életének baranyai vonatkozásai – könyvbemutató
2023.12.30.Szalánczi Krisztián – Farkas Ákos: Pécsi életképek a nagy háborúból (1914–1918) – elektronikus kiadás (pdf)
2023.12.31.Megjelent egyesületünk legújabb helytörténeti kiadványa, amely – korabeli újságcikkek közlése révén – a pécsi mindennapok hangulatát próbálja feleleveníti a nagy háború idején. A kiadvány elektronikus formában a holnapi nap folyamán kerül publikálásra honlapunkon, valamint Facebook- és Instagram-oldalunkon.
Komor pécsi hétköznapok az első világháborúban
Az Osztrák–Magyar Monarchia Szerbiának küldött hadüzenetét követően, 1914 júliusának végén rövid időre határtalan lelkesedés lett úrrá az országon, így a baranyai vármegyeszékhelyen élőkön is. Nem csupán a propaganda szajkózta az újságok hasábjain, de legnagyobbrészt maguk a pécsiek is – előkelő polgárok, iparosok, szőlősgazdák, bőrgyári munkások – úgy vélekedtek, hogy a Monarchia trónörökösét és feleségét ért szarajevói merényletre az öreg király csupán egyetlen módon felelhetett: a háborúval.
A kezdeti lelkesedés a vérontás megindulását, majd annak minden képzeletet felülmúló kiterjedését követően hamarosan Pécsett is alábbhagyott. A büszkén harcba induló bakák elestéről érkező hírek, a bevonult férfiak távolléte miatt fellépő munkaerőhiány, a háborús évek folyamán egyre súlyosbodó gazdasági nehézségek mind fásultabbá tették a lakosságot.
Jelen kötet az első világháború alatti pécsi mindennapokat próbálja felidézni, korabeli újságcikkek közlése révén. A tudósítások érdekes képeket, élethelyzeteket villantanak fel előttünk – még akkor is, ha vidám téma kevés akad közöttük. A lokális hírek, amelyek szürkeségét csak olykor-olykor töri meg egy-egy kulturális rendezvényről, mozielőadásról, alkalmi sporteseményről szóló beszámoló, főként élelmiszerhiányról, inflációról, haza már soha nem térő katonákról mesélnek az utókornak. A híradások egy súlyos tragédiákkal átszőtt korszak mementói, amelyek – úgy véljük – komorságukkal kiválóan adják vissza e nehéz idők jellegzetes pécsi hangulatát.
A kötet szerkesztői:
Szalánczi Krisztián (történész)
Farkas Ákos (politológus)
A kötet kiadását a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Városi Civil Alap 2022 pályázat „civil közösségi tevékenységek és feltételeinek támogatása” című alprogram keretén belül támogatta.