Pécs látképe az első világháború előtti időszakban a vasútállomás irányából nézve
2023.12.05.Ismert pécsi helyszínek, terek, épületek. III. rész: Széchenyi tér
2023.12.13.A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület Ismert pécsi helyszínek, terek, épületek című videósorozatának harmadik részében a Széchenyi tér történetét mutatjuk be.
A ma Széchenyi térként ismert terület a kezdetektől fogva Pécs központjának számított, már az 1300-as években is említették Vásártér elnevezés alatt. A téren, amely 1865 óta viseli Széchenyi István nevét, számos nevezetesség található. Így például a török korból származó dzsámi – ami a város 1686-os visszavétele óta római katolikus imahelyként működik, s a középkorban is keresztény templom állt a helyén –, a Hunyadi- és a Szentháromság-szobor, valamint a városháza épülete.
Számos más történelmi emlék és anekdota is köthető a helyszínhez, városi legenda például, hogy megfelelő szögből szemlélve Hunyadi János szobrát és a dzsámit, úgy tűnik, mintha a törökverő hadvezér lova a templom tetején díszelgő oszmán félholdra készülne taposni a patájával. Ami azt illeti, ez utóbbi nem puszta szóbeszéd – valóban lehetséges nagyon hasonló felvételt készíteni.
Ismert pécsi helyszínek, terek, épületek (III.) A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület videósorozata. A videó készítését a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Városi Civil Alap 2022 pályázat keretén belül támogatta.