A pécsi városháza az 1920-as években
2022.12.30.Szalánczi Krisztián – Farkas Ákos: A kapu előtt tigrisnek kell lenni. Bérczes András (1909–1977) olimpikon labdarúgó családtörténete és életrajzi portréja – elektronikus kiadás (ePub)
2023.01.03.SZALÁNCZI Krisztián – FARKAS Ákos: A kapu előtt tigrisnek kell lenni. Bérczes András (1909–1977) olimpikon labdarúgó családtörténete és életrajzi portréja. Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület, Pécs–Budapest, 2022. ISBN: 978-615-01-6751-0.
Egyesületünk legújabb kiadványának könyvbemutatójára 2022. december 20-án 10.00-kor került sor Pécsett, a Pécsi Vasutas Sportkör Verseny utcai fogadótermében.
„Jandre”, a pécsi vasutasok majdnem elfeledett hőse
„Bérczes András, a Pécsi VSK középcsatára a két világháború közötti pécsi futball legnépszerűbb szereplője volt. Olyan játékos, aki miatt megérte kilátogatni a baranyai vasutas együttes mérkőzéseire – feltéve persze, ha valaki gólokban akart gyönyörködni. Mert nem sok védelem akadt, amely hatékony ellenszert talált volna a technikás támadó ellen, akit a társai és a szurkolók is leginkább »Jandre« néven szólítottak.
Idővel »odafent« is felfigyeltek rá, s meghívták az 1936-os berlini olimpiára induló amatőr magyar labdarúgó-válogatott keretébe. Pályára is lépett a tornán, mégpedig Lengyelország csapata ellen – ám a sors úgy akarta, hogy élete legfontosabb meccse egyben a legszerencsétlenebb is legyen. Súlyos sérülést szenvedett, régi formáját pedig soha többé nem nyerte vissza.
Mottója így szólt: »A kapu előtt tigrisnek kell lenni.« Miután pedig belátta, hogy a lábtörése miatt már nem képes ragadozó nagymacskaként a labda után vetni magát, visszavonult. Mert a tigris nem félhet – ő pedig azt szerette volna, hogy az utókor »Jandrét«, a gólgyárost őrizze meg emlékezetében, s ne az egykor szebb napokat látott, sebesült hőst.
S hogy megőrizte-e? Jelen kötet éppen abból a célból készült, hogy elmondhassuk: igen. Mert Bérczes Andrásról még a szakirodalmi források is ritkán írnak többet egy-két kurta sornál; életéről, pályafutásáról pedig ez idáig csak nagyon keveset lehetett tudni. A kiadvány különlegessége, hogy nem csupán a sportoló életrajzát, hanem egy családtörténeti kutatás révén felmenői származását, s szülőfaluja, Oláhciklény történetét is bemutatja. Mert bár az olimpikon csaknem egész életét Pécsett töltötte, valójában az említett, akkor még Vas vármegyéhez tartozó – Trianon után Ausztriához csatolt – községben született 1909-ben, Bendekovics András néven.
Ki hitte volna, hogy e kis őrvidéki településről Pécsen keresztül egészen Berlinig vezet majd az útja?”
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Czerpán István, a PVSK elnöke is, aki beszédében kiemelte, hogy Bérczes András személyében egy olyan kiváló sportembert tisztelhetünk, akit klubhűsége, elhivatottsága és teljesítménye okán méltán állíthatunk példaként az utókor, s különösen a fiatalság elé.
A kötet kiadását a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Városi Civil Alap 2021 pályázat „civil közösségi tevékenységek és feltételeinek támogatása” című alprogram keretén belül támogatta.